а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исипе

исипат; исипи, исипете; исипав, исипаа; исипал; исипан; (ќе) исипев, (ќе) исипеа; (ќе) исипел; исипен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50524
1. Со сипење испразни, истури нешто.
Англиски: spill Албански: derdh
Примери:
Го исипа виното.
2. (се исипе) Добие сипаници или сипка при некои болести.
Албански: merr puçrra fruthi
Употреба: Медицина
Примери:
Детето се исипа по целото тело.
Изведенки
1. исипува несв.
(се) исипуваат
2. исипување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК