а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исили

(се) исилат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се затрча силно.
Албански: përmbledh, i jep shumë
Примери:
Се исили и на крајот падна.
2. Се покаже, се исперчи со својата сила.
Албански: tregohet rim
Примери:
Само нека се исили пред мене, па да види што го чека!
Изведенки
1. исилува несв.
(се) исилуваат
2. исилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК