а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исечок

мн. исечоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8492
1. Текст што е исечен, изделен од некоја книга, весник и сл.
Англиски: clipping Албански: copë, fragment
Примери:
Го прочита исечокот од весникот за да докаже дека има право.
2. Дел од некоја целина.
Англиски: part Албански: pjesë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во романот е претставен само еден исечок од животот на главниот јунак.
Временски исечок.