а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исечка

исечкаат; исечкал; исечкан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30534
Исече нешто на мали, ситни делови.
Англиски: cut to pieces
Примери:
Ситно го исечка лукот.
Изведенки
1. исечкува несв.
исечкуваат
2. исечкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК