а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исенчи

исенчат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи сенка (во сликарството).
Изведенки
1. исенчува несв.
исенчуваат
2. исенчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи