а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исели

иселат; иселил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10138
1. Направи некој да го напушти местото на живеење.
Англиски: move Албански: dëboj
Примери:
Полицијата ги исели диво вселените граѓани од зградата.
2. (се исели) Смени место на живеење.
Англиски: migrate Албански: migroj, shpërngulem
Примери:
Нивното семејство се исели во Австралија.
Се исели во нов стан.
Изведенки
1. иселува несв.
(се) иселуваат
2. иселување ср.
мн. иселувања
глаг. им.
Пример: иселувањата од земјата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК