а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иселен

иселени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) исели
Англиски: migrant
Примери:
Над 230 000 македонски граѓани се иселени од 1998 година до денес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи