а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иселеништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25049
1. Сите иселеници од една земја доселени во друга.
Англиски: emigration Албански: emigracion, mërgatë
Примери:
Македонското иселеништво во Канада.
2. Состојба на оној што е иселеник.
Англиски: exile Албански: mërgatë, ekzil
Примери:
Живее во иселеништво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК