а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иселеник

мн. иселеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12764
Лице што се иселило од родната земја во друга на постојано живеење.
Англиски: migrant
Примери:
Голем е бројот на нашите иселеници во светот.
Изведенки
1. иселеничка ж.
мн. иселенички
2. иселенички прид.
иселеничка
Пример: иселеничка виза
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК