а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исекне

исекнат; исекни, исекнете; исекнав, исекнаа; исекнал; исекнат; (ќе) исекнев, (ќе) исекнеа; (ќе) исекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28643
1. Исчисти, издува нос.
Англиски: blow Албански: fryj, pastroj hundën
Примери:
Го исекна носот и се издиша.
2. (се исекне) Си го исчисти носот.
Англиски: blow Албански: fry hundën
Примери:
Се исекна неколку пати во шамичето.
Изведенки
1. исекнува несв.
(се) исекнуваат
2. исекнување ср.
глаг. им.