а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исее

исеат; исеј, исејте; исеав, исеаја; исеал; исеан; (ќе) исеев, (ќе) исееја; (ќе) исеел; исеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33730
1. Посее се до крај (сето семе).
Англиски: sow Албански: mbjell të gjitha
2. Просее, пречисти низ сито, решето (брашно, жито, песок).
Англиски: sieve Албански: sit, shoshit
Примери:
Го исеа брашното.
Изведенки
1. исева несв.
исеваат
2. исевање ср.
глаг. им.