а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иседи

иседат
Вид збор: Глагол, свршен
Доседи, остане до крај.
Англиски: seat
Примери:
Иседе доволно за да може да сфати што се случува овде.
Изведенки
иседува несв.
иседуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи