а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исвирка

исвиркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Исмее некого гласно, изрази негодување со свирежи.
Англиски: boo
Примери:
Присутните го исвиркаа говорникот.
Изведенки
1. исвиркува несв.
исвиркуваат
2. исвиркување ср.
мн. исвиркувања
глаг. им.
Пример: По сите исвиркувања што ги доживеа на сцената, не можеше повеќе да остане тука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи