а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исвири

исвират
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со исполнувањето мелодија на некој инструмент.
Англиски: play
Употреба: Музика и танц
Примери:
Ги исвири сите мелодии од својот репертоар.
Изведенки
1. исвирува несв.
исвируваат
2. исвирување ср.
мн. исвирувања
глаг. им.
Пример: Исвирувањата траеја долго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи