а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исаска

исаскаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Каже нешто со шепот, неразбирливо.
Англиски: murmur Албански: murmurij
Примери:
Тој исаска нешто неразбирливо.
2. Предизвика некого, разлути со предизвикувачко однесување или зборување.
Англиски: anger Албански: hidhëroj
Примери:
Ме исаска толку многу што посакав да го удрам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи