а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исав

Вид збор: Прилог
полно, многу
Англиски: plenty
Употреба: Географија
Примери:
Ги имаше исав на сред село.
Му даде исав алишта на циганчето.
Изрази
Со исав - со мера, внимателно, како што е ред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК