а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исав

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43678
милост, милосрдие
Англиски: sympathy Турски: insaf Албански: mëshirë
Употреба: Разговорно
Примери:
Море, без душа, без исав човек.
Изрази
Со исав - со мера, внимателно, како што е ред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК