а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иронија

(едн.) иронијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Прикриено исмејување, при што се зборува спротивно од тоа што се мисли.
Англиски: irony Албански: ironi
Примери:
Во селото е познат по прекарот Поет, што содржи елементи на иронија.
2. Стилска фигура со која се исмејува некој или нешто во форма на привидна согласност или пофалба.
Англиски: irony Албански: ironi
Употреба: Литература
Изрази
Иронија на судбината - неочекуван настан, спротивен од нормалното, чудна случајност, игра на случајот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи