а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ироничен

ироничниот
Вид збор: Придавка
Што изразува, што содржи во себе иронија.
Англиски: ironic
Примери:
иронична насмевка
Изведенки
1. иронично прил.
Пример: Му се поднасмевна иронично и си замина.
2. ироничност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи