а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иритација

(едн.) иритацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. надразнетост, вознемиреност, растревоженост
Англиски: irritation Албански: iritim, ngacmim
2. Воспаление на ткиво или на орган под дејство на физичко или на хемиско средство.
Англиски: irritation Албански: iritacion
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи