а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ирис

мн. ириси
Вид збор: Именка, машки род
1. Предниот обоен дел на окото околу зеницата.
Англиски: iris Албански: iris, iridë
Употреба: Анатомија
2. перуника
Англиски: iris Албански: shpatore, iris
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи