а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иридиум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Хемиски благороден елемент сличен на платина, отпорен на хемиски влијанија.
Латински: (Ir) Англиски: iridium
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи