а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иригација

(едн.) иригацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Наводнување на обработливата земја заради поголема плодност со помош на систем од канали.
Англиски: irrigation Албански: irigacion, ujitje
Употреба: Земјоделство
2. Измивање на внатрешни органи на телото.
Англиски: irrigation Албански: irigacion, shpërlarje
Употреба: Медицина
Изведенки
иригациски прид.
иригацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи