а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иредентист

мн. иредентисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на иредентизмот.
Англиски: irredentist
Употреба: Политика
Изведенки
1. иредентистка ж.
мн. иредентистки
2. иредентистички прид.
иредентистичкиот
Што се однесува на иредентизам и на иредентист.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи