а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иреверзибилен

иреверзибилниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е реверзибилен, што не може да се врати назад.
Англиски: irreversible
Примери:
иреверзибилен знак
2. ненадоместлив
Англиски: irreplacable
Примери:
иреверзибилна штета
3. незапирлив
Англиски: unstoppable
Примери:
иреверзибилен напредок
иреверзибилен процес
4. неотпповиклив
Англиски: irreversible
Примери:
иреверзибилна одлука
FlexiMac
 менување на македонски глаголи