а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иреален

иреалниот
Вид збор: Придавка
Што не постои во стварноста.
Англиски: unreal
Примери:
Живееше некаков иреален живот кој немаше врска со стварноста.
Изведенки
иреалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи