а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ирационализам

(едн.) ирационализмот
Вид збор: Именка, машки род
Идеалистичко сфаќање според кое е невозможно светот и животот да се спознаат со разум, туку само преку интуицијата, инстинктот и чувството.
Англиски: irrationalism
Употреба: Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи