а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ирационален

ирационални
Вид збор: Придавка
1. Што е несфатлив за човековиот разум, што не може логички да се објасни и изрази.
Англиски: irrational
Примери:
Казните се ирационални.
Тоа се ирационални човечки нагони за меѓусебно убивање.
2. Што не можат да се претстават како дропки од цели броеви.
Англиски: irrational
Употреба: Математика
Примери:
ирационални броеви
Изведенки
ирационалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи