а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ирам

мн. ирами
Вид збор: Именка, машки род
Домашен танок килим со кој обично се покриваат креветите.
Турски: iram
Изведенки
ирамче ср.
мн. ирамчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи