а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ираде

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
султанов декрет
Англиски: decree Турски: irade
Употреба: Административен термин , Историја
Примери:
Со ираде беше речено да излезе цел град за да слушне што ќе каже султанот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи