а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иперит

(едн.) иперитот
Вид збор: Именка, машки род
Отровен гас што се користел како боен отров во Првата светска војна.
Англиски: mustard gas Француски: ypérite
Употреба: Воен термин , Хемија
Примери:
Иперитот е опасен боен отров.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи