а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инќари

инќарат
Вид збор: Глагол, несвршен
одрекува, оспорува
Англиски: deny
Употреба: Разговорно
Примери:
Преплашен почнал да инќари дека не е тој арамијата што го бараат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК