а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инјекција

мн. инјекции
Вид збор: Именка, женски род
Течен лек што се внесува во организмот со игла и шприц.
Англиски: injection
Употреба: Медицина
Примери:
Лекарот и препиша седум инјекции.
Изведенки
инјекциски прид.
инјекцискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи