а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инцизија

мн. инцизии
Вид збор: Именка, женски род
Засек на рана.
Англиски: incision
Употреба: Медицина
Примери:
инцизија на апсцес
FlexiMac
 менување на македонски глаголи