а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инцидентен

инцидентниот
Вид збор: Придавка
Што е случаен, непредвиден, неочекуван.
Англиски: incidental
Примери:
Инцидентна средба.
Инцидентен случај.
Изведенки
инцидентно прил.
Пример: Тоа се проблеми што се решавале инцидентно и според моментните потреби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи