а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инцест

мн. инцести
Вид збор: Именка, машки род
Полово општење со блиски сродници со кои е забранет брак поради роднинските врски.
Англиски: incest
Употреба: Медицина , Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи