а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инхибиција

мн. инхибиции
Вид збор: Именка, женски род
1. сопирање, недопуштање, попречување
Англиски: inhibition Албански: frenim, pengim
2. Во физиологијата - спречување на некое органско дејство или функција со волјата или со неволно физиолошко дејство.
Англиски: inhibition Албански: pengim, moslejim
Употреба: Медицина
3. Во психологијата - спречување на некој сетилен поттик или на друга душевна состојба потсвесно или со помош на волјата.
Англиски: inhibition Албански: pengim, ndalim
Употреба: Медицина
4. Забрана од виш суд за прекин на постапката во понискиот суд.
Англиски: inhibition Албански: anulim, pezullim
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи