а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инхибира

инхибираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
спречи, спречува, задржи, задржува
Англиски: inhibit
Примери:
Стравот како чувство ја инхибира секоја активност на човекот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи