а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфрацрвен

инфрацрвениот
Вид збор: Придавка
Во составот: инфрацрвени зраци - дел од светлосниот спектар што е невидлив за човековото око.
Англиски: infrared Албански: infrakuqe
Употреба: Физика
Примери:
Инфрацрвени зраци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи