а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфраструктура

мн. инфраструктури
Вид збор: Именка, женски род
Основни материјални услови, сите технички средства и системи, објекти и постројки што се неопходни за развој на стопанството и што го обезбедуваат квалитетот на живеењето.
Англиски: infrastructure
Примери:
железничка инфраструктура
канализациска и телекомуникациска инфраструктура
министер за инфраструктура
FlexiMac
 менување на македонски глаголи