а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

информира

информираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Даде, дава некому информација.
Англиски: inform Албански: informon
Примери:
Веднаш ме информира за промената на планот.
2. (се информира) Добие, добива информација за некого или за нешто.
Англиски: inform Албански: informohet
Примери:
Ги следам вестите и се информирам за настаните во земјава и светот.
Изведенки
информирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи