а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

информатор

мн. информатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што информира, што известува за нешто.
Англиски: informer Албански: informator
2. Книшка во која се дадени податоци и известувања за нешто.
Албански: informator
Примери:
Студентски информатор.
Изведенки
информаторка ж.
мн. информаторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи