а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

информативен

информативниот
Вид збор: Придавка
Што дава информации, што известува за нешто.
Англиски: informational
Примери:
Статијата имаше информативен карактер.
информативна програма
информативен центар
информативен разговор
Изведенки
1. информативно прил.
Пример: Информативно ги спомна и другите дела на овој автор.
2. информативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи