а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфлација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16857
1. Состојба кога во стоковно - паричните односи ќе се јават многу повеќе пари во оптек и одобрени кредити наспрема мало количество на стока и услуги што се нудат на пазарот.
Англиски: inflation Албански: inflacion
Употреба: Економија
2. Изобилство на нешто при намалување на квалитетот, на вредноста, важноста, ползата.
Англиски: inflation Албански: inflacion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Инфлација на зборови.
Инфлација на ветувања.