а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфицира

инфицираат; инфицирајќи; инфициран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 18129
1. Предизвика, предизвикува инфекција, зарази, заразува.
Англиски: infect Албански: infekton
Употреба: Медицина
2. (се инфицира) се зарази
Англиски: infect Албански: infektohet
Употреба: Медицина
Примери:
Со вирусот на грипот се инфицирале многу граѓани.
Изведенки
инфицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК