а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфинитив

мн. инфинитиви
Вид збор: Именка, машки род
Неопределена глаголска форма што именува дејство, состојба без да укаже на лице, број или време.
Англиски: infinitive
Употреба: Граматика
Примери:
Во македонскиот јазик нема инфинитив и затоа како основна форма на глаголот го земаме сегашното време од глаголот во трето лице еднина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи