а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфериорен

инфериорни
Вид збор: Придавка
Што е помалку вреден, послаб во некој однос.
Англиски: inferior
Примери:
Таа се наоѓаше во инфериорна положба во однос на својот маж.
Изведенки
инфериорност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи