а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфекција

мн. инфекции
Вид збор: Именка, женски род
Навлегување и напад на организмот од разни микроорганизми коишто предизвикуваат заболување.
Англиски: infection Албански: infeksion
Употреба: Медицина
Примери:
Инфекција на грло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи