а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфектолог

мн. инфектолози
Вид збор: Именка, машки род
Лекар, специјалист за инфективни болести.
Англиски: infectologist
Употреба: Медицина
Примери:
Спрема инфектолозите смртноста од оваа болест се движи од 20 до 30 отсто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи