а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфективен

инфективниот
Вид збор: Придавка
1. Што предизвикува или е предизвикан од различни инфекции.
Употреба: Медицина
Примери:
инфективни болести
2. Што се занимава со заразните заболувања.
Употреба: Медицина
Примери:
инфективно одделение
Трета жртва од сезонски грип на Инфективната клиника.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи